Blok II

ZAJĘCIA REALIZOWANE W RAMACH: BLOK 2

Nazwa jednostki

Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu 

Miejsce realizacji

Katedra Dietetyki, Zabrze - Rokitnica, ul. Jordana 19

 

 

Dzień 1

10.07.2023

Wykład wprowadzający pt. "Dietetyka - od A do Z"

Podczas wykładu poruszone zostaną zagadnienia związane z dietetyką, uczniowie poznają m.in. czym zajmuje się dietetyka i jej specjalności dietetyka kliniczna, pediatryczna, onkologiczna i bariatryczna oraz gdzie może pracować dietetyk. Podczas wykładu licealiści dowiedzą się także od czego zależą zalecenia i normy żywieniowe oraz w jakich chorobach stosowana dieta może być pomocna, a w jakich jest wręcz konieczna.  Poruszane będą także zagadnienia związane z mitami żywieniowymi.

Zdrowe żywienie nie musi być trudne

Podczas warsztatów młodzież pozna jak się zdrowo odżywiać oraz prawidłowo komponować smaczne i zdrowe posiłki. Porozmawiamy o sezonowości wyborów żywieniowych, co powinien „jeść” nasz mózg, aby prawidłowo funkcjonować, jak dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych podczas zakupów rodzinnych oraz jakie przekąski wybierać na II śniadanie i dlaczego. W części praktycznej warsztatów młodzież będzie miała okazję przygotować posiłki, które będą stanowiły  źródło kulinarnych inspiracji.

Dzień 2

11.07.2023

Ocena składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej

Analiza bioimpedancji elektrycznej (BIA, bioelectrical impedance analysis) – polega na zmierzeniu impedancji (rodzaju oporu elektrycznego złożonego z rezystancji i reaktancji) tkanek, przez które jest przepuszczany prąd elektryczny o niskim natężeniu. Zjawisko rezystancji wiąże się z oporem właściwym poszczególnych tkanek, podczas gdy reaktancja wynika głównie z pojemności elektrycznej błon komórkowych, które ze względu na swoją budowę działają jak kondensatory.

W ramach warsztatów zaprezentowane zostanie działanie analizatorów składu ciała oraz wskazane możliwości ich wykorzystania  w codziennej pracy dietetyka, zarówno  w zakresie oceny stanu odżywienia, jak i planowania diety.  Uczestnicy będą mieli wykonaną  analizę składu ciała oraz omówione wszystkie jego składowe: zwartość tłuszczu, masę mięśniową, zawartość wody. Dodatkowo analiza będzie obejmowała analizę segmentową masy mięśniowej co pozwoli na podejmowanie celowanych treningów.

Dzień 3

12.07.2023

Słodki, słodszy, najsłodszy – odkryj sekrety zmysłów człowieka

Dlaczego niektóre produkty spożywcze uznawane są za smaczniejsze? Czy każdy rozpozna smak słodki? Czy zupa może być jednocześnie przesolona i niedosolona? Czy każdy rozpozna zapach cynamonu? Czy dla wszystkich czerwony to czerwony? Na warsztatach uczestnicy będą mogli odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania i dokonać weryfikacji czułości zmysłów wykorzystywanych w ocenie jakości żywności. Uczniowie będą mogli sprawdzić  czy mają zdolność do rozpoznania podstawowych smaków, czy może cierpią na daltonizm smakowy. Ponadto, ocenią swoją zdolność do weryfikacji kolorów oraz ich intensywności, jak również sprawdzą, czy znane im są poszczególne zapachy na co dzień obecne w naszych kuchniach. Sprawdzone zostaną również preferencje konsumenckie osób biorących udział w warsztatach i zweryfikowane zostanie, które z produktów są dla nich bardziej smaczne, a które mniej.

Dzień 4

13.07.2023

Mięśnie mąki - czym jest gluten i czy trzeba się go bać?

Krótka charakterystyka glutenu, czy musimy go eliminować z diety?, czy da się zastąpić gluten? Wypłukiwanie glutenu z mąki i obserwacja właściwości glutenu.

Dzień 5

14.07.2023

Kuchnia molekularna czyli eksperyment w kuchni

Czym jest odwrotna sferyfikacja? Jak przygotować kawior owocowy, słodkie jajko sadzone, banan w polewie czekoladowej, jogurtowe kulki, lody z ciekłego azotu.

Deklaracja dostępności